Lise Bilim Kampı

Lise Bilim Kampı

Lise Bilim Kampı

1.Yazılım Bilimine Giriş:
Endüstri 4.0, daha önceki sanayi devrimlerinden farklı olarak insan ürünü olan sanat, bilim, felsefe ve teknolojiyi öngörülemez şekilde değişime zorlamıştır. Bu noktada Endüstri 4.0 ile birlikte “veri” ve “yazılım” kavramları oldukça önemli hale gelmiş ve bu alanlar üzerinde çalışmalar hız kazanmıştır. Bu bağlamda “Sağlıkta Dijital Dönüşümler” mottosu ile yola çıkan üniversitemiz sizleri veri bilimi ile yazılım biliminin ortak noktasında buluşmaya davet ediyor. Derslerimizde PHP ve/veya MySQL eğitimleri kuramsal ve uygulama temelinde verilecektir.

- Ders Saati: 4
- Eğitimci: Büşra ASLAN

2.Robotik Mühendisliği:
Arduino temelinde hazır projelerden sıkıldınız ve kendi hayallerimi hayata geçirmek istiyorum mu diyorsunuz? Endüstri 4.0 eşiğinde mühendisliğin zorunlu bir eğitim alanı olduğu günümüzde robotik bilimine ilişkin çalışmalar mı yapmak istiyorsunuz? Robotik mühendisliği derslerimiz kuramsal ve uygulamalı çalışmalarla sizi robotların dünyasına davet ediyor. STEM Eğitimlerinin büyülü dünyasına sizleri bekliyoruz.

- Ders Saati: 3
- Eğitimci: Büşra ASLAN

3.Robotik Tıp:
Robotik bilimine, Robotik Mühendisliği dersi temelinde uygulamalı eğitimlerde önemli bir adım atmıştık. Bu dersimizde ise tıp bilimi içinde robotik uygulamaları göreceğiz. Eğitimlerimiz kuramsal bilgi temelinde tıp alanındaki robotik uygulamalara yönelik olacaktır. Böylece alana yönelik bakış açımızı daha da genişletmiş olacağız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Prof. Dr. Gökhan AKBULUT

4.Tıpta Yapay Zekâ:
Alan Turing’den bugüne büyük sıçramalarla ilerleyen Yapay Zekâ konusunu Tıp Bilimi temelinde ele aldığımız Tıpta Yapay Zekâ dersimizde hem yapay zekânın temel yapısını öğrenecek hem de uygulama alanlarını göreceksiniz.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Prof. Dr. Gökhan AKBULUT

5.Bilimsel Araştırmaya Giriş:
Bilginin Kambriyen patlamasının yaşandığı günümüzde veri, verinin enformasyona dönüşümü, enformasyondan bilgiye geçiş sürecinin anlaşılması üzerine kuramsal ve uygulama çalışmaları yürüteceğiz. Ayrıca ilgi alanlarımız doğrultusunda çalışma yaparken “işimize yarayan” veriyi nasıl seçer, nasıl işleriz? Önbilgilerimiz doğrultusunda ilgi alanlarımıza yönelik araştırma projelerini nasıl oluşturur ve geliştirebiliriz? Sorularına uygulama çalışmaları ile yanıtlar arayacağız.

- Ders Saati: 3
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

6.Neden Jobs ya da Musk Olmayayım: Girişimcilik Eğitimi
Günümüz dünyasında fikirlerinizin olması ve bu fikirleri hayata geçirecek bilgi ve becerileriniz olması artık yeterli değil. Tüm bu donanımınızın yanında bir de Girişimci olmanız ve bunu günümüz dünyasının kuralları ile yapmanız gerekiyor. Girişimcilik eğitimleri ile fikirden, projelere, ürün pazarlamaya giden süreci öğreneceksiniz.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

7.Neyi/Ne Kadar/ Nasıl Değiştirebiliriz: Plastik Cerrahi!
Plastik cerrahi nedir? Plastik cerrahi de tıp hangi noktaya geldi? Plastik cerrahinin fütüristik geleceği nasıl olacak? Plastik cerrahi ile neyi, ne kadar değiştirebiliyoruz? Sorularının yanıtlarını mı arıyorsunuz? İnsanın fiziksel tasarımına giden yolda uygulama örnekleri ile derin bir alan giriş yapacaksınız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Dr. Öğretim Üyesi Onur ÖZTÜRK

8.Amigdalaya Yolculuk: Baristayım Ben!
Seviyoruz biz kahveyi! Kahve içerken yapılan sohbetleri. Peki, kahve hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Kaç tür kahve var? Kendi zevkime göre evdeki malzemelerle tıpkı o meşhur mekânlar gibi kahvemi hazırlayabilir miyim? Ufaktan bir Barista mı yapsak sizi diye düşündük ve Barista eğitimi vermeye karar verdik. Bu dersler kahvenin dünyasına yolculuk yaparken hem sohbet edip hem de birlikte kahve hazırlayacağız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Anıl ÇALIŞKAN

9.Moda Tasarımı:
Dünya sosyal medyanın da gelişmesiyle bir bütün haline gelirken, moda kavramı da bu süreçten etkilenerek bazen viral bir çılgınlık bazen de entelektüel bir durum haline dönüştü. Peki, biz moda deyince ne anlıyoruz? Kendi tarzımızı yaratmak için ne gerekli? İşte bu derste sizin hayal dünyanızı tarzınıza dönüştürmek için kuramsal ve uygulamalı içerikler hazırladık. Sizin dünyanız sizin tarzınız için hiç bitmeseydi diyeceğiniz bir ders!

- Ders Saati: 5
- Eğitimci: Dr. Öğretim Üyesi Lale TEKİN GENÇ (Bilgi Üniversitesi)

10.Ruhumun Ritmi: ORFF!
Vücudumuzu müzik atölyesine çevirmeye ne dersiniz? Ritmik salınımların içinde kaybolmaya, birlikte koca bir orkestra kurmaya peki? ORFF eğitimleri ile bir yandan vücudumuzu keşfe çıkacağız, diğer yandan da onu müziğin ritmik akışına bırakacağız. Müzik ile ilgilenmek için profesyonel bir müzik aleti çalmanın zorunlu olmadığını, müziğin ruhumuzun keşfi olduğunu öğreneceğiz.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Seher ÖZTÜRK

11.Moleküler Biyoloji ve Genetik:
Canlılığın milyonlarca yıllık izlerini günümüz teknolojileri ile arayacağımız bu eğitimde, kuramsal anlamda genetik biliminin içinde yolculuk yaparken, hücre üzerinde yapacağımız uygulama çalışmaları ile genetik uygulamalarına da giriş yapacağız. Derslerimiz, “Hücreden Organizmaya”, “Mikro Dünyaya Elektron Mikroskobu ile Göz Atalım”, “Genetik Bilgilerimizi Güncelleyelim” ve “Kök  Hücre!  Hücre Kültürü Nasıl Yapılır?” başlıkları altında ayrı ayrı yürütülecektir.

- Ders Saati: 6
- Eğitimciler: Prof. Dr. Erdal AKTAN, Dr. Öğretim Üyesi Emine ÖZÇINAR

12.Tasarımın Dayanılmaz Hafifliği: 3D Tasarım ve Yazıcı Eğitimi
Ruhunuzu yansıtacak tasarımlar yapmak ve bunları dilediğiniz gibi biçimlendirmek mi istiyorsunuz. Evimin bir köşesinde şöyle bir biblom olsaydı, duygularımı yanıtsan bir bileklik yapabilseydim, kendi masa lambamı yapabilsem mi diyorsunuz. Tamam, o zaman bu ders tam size göre. Dijital 3D Tasarım eğitimi ile hayallerinize can verecek uygulamalar yapacaksınız.

- Ders Saati: 3
- Eğitimciler: Şafak YAVUZLAR (Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık)

13.Dijital Oyun ve Çizgi Film Tasarımına Giriş
Masal dünyası kadar geniş hayalleriniz, o hayallerde yarattığınız kahramanlar, mekânlar, canlı ve cansız varlıklar artık harekete geçsin, insanlar yaptıklarınızı izlesin, deneyimlesin istiyorsanız Adobe Animate ile kendi oyunlarınızı ve çizgi animasyonlarınızı nasıl tasarlayacağınızı öğrenmeye giriş yapın.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Büşra ASLAN

14.Dijital Dünyaya Yolculuk: WEB 2.0 Araçları
Remix yapmak istiyorum, bir web sayfasındaki fotoğrafın rengini öğrenmek istiyorum, animasyonlar, afişler, kitap kapakları, etkileşimli sunumlar hazırlamak istiyorum, bir web sayfasından reklamlar ve gereksiz fotoğraflar olmadan yazılar okumak istiyorum, dosyalar arası dönüşümler yapmak, video efektleri hazırlamak, üç boyutlu tasarımlar istiyorum hatta orkestra kurmak ve kendi müziğimi yapmak istiyorum ancak bilgisayarıma o büyük hacimli programları kurmak istemiyorum mu diyorsunuz? O zaman sizinle dijital dünyaya yolculuk zamanı!

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

15.Düşünce Eğitimi:
Platon’dan Descartes’e, Einstein’dan Steve Jobs’a onları bizlerden farklı kılan şey sadece daha zeki olmaları diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onları “diğerlerinden” farklı kılan en temel olgu düşünmeyi bilmeleri! Düşünmeyi bilmek mi? İşte bu derste fikirlerinizi nasıl harekete geçirebileceğinizi, daha ilerisini görmek için daha farklı nasıl düşünebileceğinizi öğreneceksiniz. Uygulamalarla keyifli bir düşünce evrimi yaşacaksınız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Mustafa SENİRKENTLİ

16.Mural Resim Sanatı ile Resim Terapisi
Sanırım şu anda GOOGLE’DA “Mural Resim Sanatı” kavramını aratıyorsunuz ve karşınıza birbirinden güzel sanat yapıtları çıkıyor. İşte o noktada durun ve sadece hayal edin. Sonra kendinizi hayallerinize ve alan eğitimcimize bırakın. Göreceksiniz ki hayaliniz tıpkı görsellerdeki gibi sanat yapıtlarına dönüşecek.

- Ders Saati: 3
- Eğitimci: Kumru ARSLAN

17.Kaygıyı Bırak Geleceğe Bak: Psikodrama!
Gelecek adına kaygılarımız mı var? Nasıl kurtulacağımızı bilmiyor muyuz? O halde gelin sahneyi birlikte kuralım ve beraber canlandıralım. Bu sahnede kaygılarımızı bırakıp geleceğe bakalım.

- Ders Saati: 5
- Eğitimci: Doç. Dr. Sevnaz ŞAHİN, Dr. Serap ULUIRMAK