Ortaokul Çevrimiçi Eğitimler

Ortaokul Çevrimiçi Eğitimler

Ortaokul Çevrimiçi Eğitimler

1.Kodlama Bilimine Giriş:
Scratch veya MBLAOCK 5 ile yazılım dünyasına giriş yapacağız. Yazılım dersinde bir düşüncenin ya da hayalin yazılım ortamına nasıl aktarıldığını göreceğiz. Yazılımın temel ilkeleri, algoritmik bir yapıda kodların düzenlenişi, kuramsal ve program üzerinde uygulama ile anlatılacaktır.

- Ders Saati: 6
- Eğitimci: Utku KARA

2.Robotik Tıp:
Bu dersimizd tıp bilimi içinde robotik uygulamaları göreceğiz. Eğitimlerimiz kuramsal bilgi temelinde tıp alanındaki robotik uygulamalara yönelik olacaktır. Böylece alana yönelik bakış açımızı daha da genişletmiş olacağız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Prof. Dr. Gökhan AKBULUT

3.Tıpta Yapay Zekâ:
Alan Turing’den bugüne büyük sıçramalarla ilerleyen Yapay Zekâ konusunu Tıp Bilimi temelinde ele aldığımız Tıpta Yapay Zekâ dersimizde hem yapay zekânın temel yapısını öğrenecek hem de uygulama alanlarını göreceksiniz.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Prof. Dr. Gökhan AKBULUT

4.Problem Çözümüne Giriş:
Bilginin Kambriyen patlamasının yaşandığı günümüzde veri, verinin enformasyona dönüşümü, enformasyondan bilgiye geçiş sürecinin anlaşılması üzerine kuramsal ve uygulama çalışmaları yürüteceğiz. Ayrıca ilgi alanlarımız doğrultusunda çalışma yaparken “işimize yarayan” veriyi nasıl seçer, nasıl işleriz? Önbilgilerimiz doğrultusunda ilgi alanlarımıza yönelik araştırma projelerini nasıl oluşturur ve geliştirebiliriz? Sorularına uygulama çalışmaları ile yanıtlar arayacağız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

5.Neden Jobs ya da Musk Olmayayım: Girişimcilik Eğitimi
Günümüz dünyasında fikirlerinizin olması ve bu fikirleri hayata geçirecek bilgi ve becerileriniz olması artık yeterli değil. Tüm bu donanımınızın yanında bir de Girişimci olmanız ve bunu günümüz dünyasının kuralları ile yapmanız gerekiyor. Girişimcilik eğitimleri ile fikirden, projelere, ürün pazarlamaya giden süreci öğreneceksiniz.

- Ders Saati: 3
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

6.Neyi/Ne Kadar/ Nasıl Değiştirebiliriz: Plastik Cerrahi!
Plastik cerrahi nedir? Plastik cerrahi de tıp hangi noktaya geldi? Plastik cerrahinin fütüristik geleceği nasıl olacak? Plastik cerrahi ile neyi, ne kadar değiştirebiliyoruz? Sorularının yanıtlarını mı arıyorsunuz? İnsanın fiziksel tasarımına giden yolda uygulama örnekleri ile derin bir alan giriş yapacaksınız.

- Ders Saati: 2
- Eğitimci: Dr. Öğretim Üyesi Onur ÖZTÜRK

7.Moleküler Biyoloji ve Genetik:
Canlılığın milyonlarca yıllık izlerini günümüz teknolojileri ile arayacağımız bu eğitimde, kuramsal anlamda genetik biliminin içinde yolculuk yaparken, hücre üzerinde yapacağımız uygulama çalışmaları ile genetik uygulamalarına da giriş yapacağız. Derslerimiz, “Hücreden Organizmaya”, “Mikro Dünyaya Elektron Mikroskobu ile Göz Atalım”, “Genetik Bilgilerimizi Güncelleyelim” ve “Kök  Hücre!  Hücre Kültürü Nasıl Yapılır?” başlıkları altında ayrı ayrı yürütülecektir.

- Ders Saati: 6
- Eğitimciler: Prof. Dr. Erdal AKTAN, Dr. Öğretim Üyesi Emine ÖZÇINAR

8.Tasarımın Dayanılmaz Hafifliği: 3D Tasarım ve Yazıcı Eğitimi
Ruhunuzu yansıtacak tasarımlar yapmak ve bunları dilediğiniz gibi biçimlendirmek mi istiyorsunuz. Evimin bir köşesinde şöyle bir biblom olsaydı, duygularımı yanıtsan bir bileklik yapabilseydim, kendi masa lambamı yapabilsem mi diyorsunuz. Tamam, o zaman bu ders tam size göre. Dijital 3D Tasarım eğitimi ile hayallerinize can verecek uygulamalar yapacaksınız.

- Ders Saati: 4
- Eğitimciler: Şafak YAVUZLAR (Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık)

9.Dijital Oyun ve Çizgi Film Tasarımına Giriş
Masal dünyası kadar geniş hayalleriniz, o hayallerde yarattığınız kahramanlar, mekânlar, canlı ve cansız varlıklar artık harekete geçsin, insanlar yaptıklarınızı izlesin, deneyimlesin istiyorsanız Adobe Animate ile kendi oyunlarınızı ve çizgi animasyonlarınızı nasıl tasarlayacağınızı öğrenmeye giriş yapın.

- Ders Saati: 5
- Eğitimci: Büşra ASLAN

10.Dijital Dünyaya Yolculuk: WEB 2.0 Araçları
Remix yapmak istiyorum, bir web sayfasındaki fotoğrafın rengini öğrenmek istiyorum, animasyonlar, afişler, kitap kapakları, etkileşimli sunumlar hazırlamak istiyorum, bir web sayfasından reklamlar ve gereksiz fotoğraflar olmadan yazılar okumak istiyorum, dosyalar arası dönüşümler yapmak, video efektleri hazırlamak, üç boyutlu tasarımlar istiyorum hatta orkestra kurmak ve kendi müziğimi yapmak istiyorum ancak bilgisayarıma o büyük hacimli programları kurmak istemiyorum mu diyorsunuz? O zaman sizinle dijital dünyaya yolculuk zamanı!

- Ders Saati: 4
- Eğitimci: Utku KARA (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çocuk Üniversitesi Direktörü)

11.Analitik Düşünce Eğitimi:
Platon’dan Descartes’e, Einstein’dan Steve Jobs’a onları bizlerden farklı kılan şey sadece daha zeki olmaları diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onları “diğerlerinden” farklı kılan en temel olgu düşünmeyi bilmeleri! Düşünmeyi bilmek mi? İşte bu derste fikirlerinizi nasıl harekete geçirebileceğinizi, daha ilerisini görmek için daha farklı nasıl düşünebileceğinizi öğreneceksiniz. Uygulamalarla keyifli bir düşünce evrimi yaşacaksınız.

- Ders Saati: 3
- Eğitimci: Mustafa SENİRKENTLİ

12.Avatarımı Tasarlıyorum
Adobe İllüstratör ile oyunlarımız, animasyonlarımız, çizgi filmlerimiz için karakterlerimizi birlikte tasarlayalım. Hayal dünyamızın başkahramanlarını birlikte oluşturalım.

- Ders Saati: 5
- Eğitimci: Büşra ASLAN